مشاوره و راه اندازی سیستم آب شیرین کن

شیرین سازی آب دریا به روش اسمز معکوس

شیرین سازی آب دریا به روش اسمز معکوس

با توجه با کاهش منابع آب شیرین در سال­ های اخیر و افزایش روبه رشد جمعیت و مقدار بارندگی کم موجب شده است در سال های اخیر، با پیامدهای ناشی از کمبود آب شیرین در کشور مواجه شویم. شیرین سازی آب دریا به روش اسمز معکوس امروزه از اهمیت بسیار بالایی برخورداراست.

یکی از اقدامات موثر جهت شیرین سازی آب های شور و آب های دریا استفاده از آب شیرین کن های دریایی به روش اسمز معکوس می باشد، که در سال های اخیر مورد توجه صاحبان صنایع، از جمله:

نفت و گاز و پتروشیمی، سازمان آب و فاضلاب های شهری و روستایی، آب شیرین جهت کشاورزی، تهیه آب شرب، و آب های صنعتی و بدون یوندر کارخانجات قرار گرفته است.

به عنوان مثال به کمک این روش ( آب شیرین کن دریایی) می توان از آب شور و آب دریا، آب آشامیدنی مطلوب تهیه کرد. آب شیرین کن دریایی به روش اسمزمعکوس می تواند 99% مواد معدنی حل شده و 97% مواد آلی و کلوییدی آب را حذف کرد.

روش اسمز معکوس جهت شیرین سازی آب های دریا در سال های اخیر با به بازار آمدن انواع جدیدی از غشاها ( ممبران ) به طور قابل توجهی گسترش یافته است.

واحد آب شیرین­کن دریا به روش اسمزمعکوس متشکل از دو بخش پیش تصفیه و نمک‌زدائی است. آب، نخست به وسیله بوستر پمپ وارد مجموعه‌ای از سیستم­های پیش­تصفیه می­شود که به ترتیب شامل:

واحد کلرزنی ( تزریق محلول هیپوکلریت سدیم ) به منظور از بین بردن میکروارگانیسم­ها و اکسیداسیون مواد آلی، سیستم تزریق متا­بی­سولفیت سدیم جهت حذف کلر باقیمانده، سیستم فیلترشنی جهت حذف مواد ­معلق، تزریق آنتی­اسکالانت به منظور افزودن مواد ضدرسوب تزریق اسید به منظور تنظیم pH آب و در نتیجه قلیائیت، و فیلتر کارتریج به منظور حذف نهایی ذرات معلق است. سپس جریان آب از پمپ فشار بالا عبور کرده و به واحد آب شیرین کن اسمز معکوس جهت  نمک‌زدائی وارد می­گردد.

نظر خود را با ما به اشتراک بگذارید .

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *