ایمن آب

طرز کار دستگاه تصفیه آب صنعتی چگونه است؟

طرز کار دستگاه تصفیه آب صنعتی چگونه است؟

نحوه عملکرد دستگاه تصفیه آب

طرز کار دستگاه تصفیه آب :کمبود آب شیرین یکی از بزرگترین محدودیت‌ها در تمام دنیا است که باعث شده است نه تنها در زندگی روزمره بلکه در صنعت هم مشکلاتی زیادی ایجاد شود. از طرفی آب دریا هم به دلیل املاح و نمک زیادی که دارد، نمی‌توان از آن استفاده کرد. به کارگیری دستگاه تصفیه آب صنعتی باعث شده است بتوان آب‌های شور را شیرین کرد و املاح آب را حذف و آب خالصی را برای مصارف خانگی و صنعتی تهیه کرد. شما با خرید آب شیرین کن صنعتی اسمز معکوس OR ( (Reverse Osmosis می‌توانید آب شور را شیرین کنید و املاح داخل آب را حذف کنید. 

دستگاه تصفیه آب صنعتی می‌تواند املاح داخل آب را تا 6/99 درصد حذف کند. تولید این دستگاه باعث شده‌ است تا بتوان آب‌ شور را به آب‌ شیرین تبدیل کرد.  در این مقاله ما به بررسی طرز کار دستگاه تصفیه آب How the industrial water purifier works پرداخته‌ایم.

نحوه عملکرد دستگاه تصفیه آب
نحوه عملکرد دستگاه تصفیه آب

دستگاه تصفیه آب صنعتی چیست؟

در طبیعت به فرایندی که آب شیرین به سمت آب شور و با املاح بالا برود، اسمز گفته می‌شود و دستگاه آب شیرین کن صنعتی یا اسمز معکوس OR عکس اسمز است، یعنی آب شور با فشار زیادی به سمت آب شیرین و بدون املاح می‌رود. قیمت دستگاه تصفیه آب صنعتی بسته به نوع برندی که دارد، متفاوت است. با این دستگاه نمک و املاح موجود را در آب را می‌توان حذف کرد. برای پیاده‌سازی فرآیند آب شیرین کن OR   به تجهیزات زیر نیاز است:

 • سیستم پیش تصفیه که شامل فیلتر کارتریجی، فیلتر کربنی و فیلتر شنی می‌شود.
 • پکیج تزریق آنتی اسکالانت که شامل مخزن و پمپ تزریق می‌شود. آنتی اسکالانت نوعی ماده شیمیایی است که ناخالصی‌های آب را حذف می‌کند. به همین دلیل خرید آنتی اسکالانت امری ضروری است. قیمت آنتی اسکالانت بسته به کیفیتی که دارد، می‌تواند متغیر باشد.
 • غشاء نیمه تراوا Membrane
 • شاسی استقرار 
 • پمپ فشار قوی High Pressure Pump
 • تابلوی مدار فرمان و توزیع قدرت 
 • سیستم CIP

نحوه کار دستگاه تصفیه آب صنعتی

برای تصفیه آب با دستگاه اسمز معکوس ابتدا پمپ با فشار آب تصفیه نشده (آب خام) را داخل محفظه‌ای که غشای نیمه تراوا (ممبران) دارد، حرکت می‌دهد. از ممبران فقط آب خالص می‌تواند، عبور کند. روزنه ممبران از قطر یک باکتری یا ویروس کوچکتر است. به همین دلیل ناخالصی‌های آب از آن عبور نمی‌کند.  به طور کلی نحوه کار دستگاه تصفیه آب صنعتی شامل مراحل زیر می‌شود:

 • در مرحله اول آب شور با املاح زیادی داخل دستگاه می‌شود.
 • برای این که املاح و نمک از آب گرفته شود از پمپ فشار استفاده می‌شود.
 • غشای نیمه تراوا با روزنه‌های بسیار کوچک در مسیر عبور آب شور به شیرین وجود دارد که باعث شده است املاح نتوانند به بخش آب شیرین بروند. 
 • بعد از این که از دستگاه آب شیرین کن چند بار استفاده کرده‌اید باید با روش‌های مانند مواد شیمیایی و بک واش فیلتر و غشای نیمه تراوا را بشویید. 

مزایای دستگاه تصفیه آب صنعتی

دستگاه آب شیرین کن OR نه تنها برای تصفیه آب در بخش صنعت استفاده می‌شود؛ بلکه کاربرد گسترده‌ای در بخش‌های خانگی و کشاورزی دارد.‌ مزایای فراوانی که این دستگاه برای تصفیه آب دارد، باعث شده تقاضا برای خرید آب شیرین کن صنعتی رونق فراوانی پیدا کند.

نسبت به روش‌های دیگر تصفیه آب این سیستم اقتصادی است. در مقایسه با روش‌های دیگر تصفیه آب انرژی کمتری مصرف می‌کند. به طور مداوم از این دستگاه می‌توانید، استفاده کنید. کار کردن با این دستگاه بسیار آسان است و باعث می‌شود، هزینه‌های نگهداری و تعمیرات کاهش پیدا کند. از ممبران به هیچ عنوان مواد تب‌زا، ویروس‌ها و باکتری‌ها عبور نمی‌کنند. امکان بازگرداندن آب غلیظ به محیط‌زیست وجود دارد و از آب در دستگاه می‌توانید مجدد استفاده کنید. 

از تجهیزات کنترلی که در این دستگاه استفاده شده است، می‌توان کنترل‌کننده فشار بالا و پایین، مانومتر اندازه‌گیری فشار، فلومترهای اندازه‌گیری جریان، شیر فلکه‌های تنظیم جریان و الکترو کنداکتیویتی متر را نام برد. 

انواع دستگاه آب شیرین کن صنعتی 

با توجه به کاربردی که دستگاه تصفیه آب صنعتی دارد در انواع مختلفی تولید می‌شود که از نظر مراحل پیش تصفیه، ظرفیت و نوع غشا با یکدیگر تفاوت دارند‌. 

دستگاه آب شیرین کن کشاورزی 

در قسمت‌های مختلف ایران کشاورزی انجام می‌شود. شهرهای مرکزی، شرق و جنوب ایران به دلیل این که آب شور دارند، باید برای کشاورزی آب را تصفیه کرد تا نمک و املاح آن گرفته شود تا از کاهش کیفیت محصولات کشاورزی و فرسایش خاک جلوگیری شود.  

دستگاه آب شیرین کن گلخانه‌ای 

بسیاری از گیاهان و گل‌های که در گلخانه‌ها کاشته می‌شوند در برابر آب شور و با املاح بالا مقاومت زیادی ندارند. به همین دلیل از دستگاه تصفیه آب صنعتی گلخانه‌ای باید استفاده کرد تا شوری و املاح آب حذف شود.

دستگاه آب شیرین کن بیمارستانی 

برای سلامت بیماران و پرسنل بیمارستان باید آب بدون املاح مصرف شود. علاوه بر این در محیط‌های آزمایشگاهی که از آب به عنوان حلال استفاده می‌شود. باید آب خالص و بدون املاح باشد به همین دلیل از دستگاه تصفیه آب صنعتی استفاده می‌شود.

نحوه عملکرد دستگاه تصفیه آب
نحوه عملکرد دستگاه تصفیه آب

مراحل تصفیه آب صنعتی چگونه انجام می‌شود؟

سخن پایانی

کمبود آب در دنیا باعث شده مشکلات فراوانی در بخش مصرف آب خانگی و صنعتی ایجاد کند. به همین دلیل امروزه به دنبال تصفیه آب دریا و دیگر آب‌های با املاح زیاد هستند. برای این منظور از دستگاه تصفیه آب صنعتی استفاده می‌شود‌. این دستگاه نه تنها آب صنعتی بلکه آب آشامیدنی هم تصفیه می‌کند و می‌تواند تمام املاح و نمک وجود در آب را بگیرد و آب شور را شیرین کند. 

با توجه به کاربرد فراوانی که آب شیرین کن صنعتی دارد در انواع مختلفی تولید می‌شود‌. آب شیرین کن مرغداری، آب شیرین کن دریا، آب شیرین کن گلخانه و آب شیرین کن کشاورزی از انواع دستگاه تصفیه آب صنعتی هستند. مزایای فراوانی که این دستگاه دارد، باعث شده خرید پر رونقی پیدا کرد. در این مقاله طرز کار دستگاه تصفیه آب How the industrial water purifier works را به طور کامل برای شما عزیزان شرح داده‌ایم.

Facebook
Twitter
LinkedIn

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سایر موضوعات
تجهیزات اندازه گیری

فلومتر/ روتامتر آب

فلومترها ستون­های شیشه­ ای هستند که میزان گذر آب (دبی) را در خطوط مختلف زیر را در دستگاه آب شیرین کن صنعتی نشان می­دهند. فلومترها

ادامه »