ایمن آب

مراحل تصفیه آب صنعتی چگونه انجام می‌شود؟

مراحل تصفیه آب صنعتی چگونه انجام می‌شود؟

مراحل تصفیه آب صنعتی

مراحل تصفیه آب صنعتی :امروزه استفاده از آب با کیفیت در صنایع مختلف امری مهم و ضروری است؛ چون تاثیر مستقیمی روی تولید محصولات با کیفیت دارد. بسیاری از صنایع برای این که آب مصرفی آن‌ها کمترین املاح و سختی را داشته باشد، اقدام به خرید آب شیرین کن صنعتی ( دستگاه تصفیه آب صنعتی) کرده‌اند تا بتوانند آب مصرفی خود را تصفیه کنند. دستگاه‌ تصفیه آب در مدل‌های مختلف ( آب شیرین کن خانگی، آب شیرین کن صنعتی و آب شیرین کن نیمه صنعتی) وجود دارد.

دستگاه تصفیه آب صنعتی یا آب شیرین کن صنعتی یکی از مدل‌های دستگاه‌های تصفیه آب است که روشی نوین برای تصفیه آب محسوب می‌شود و می‌تواند، املاح آب صنعتی را از بین می‌برد و آب شور را شیرین می‌کند. این دستگاه با استفاده از فرآیند اسمز معکوس RO آب صنعتی را شیرین و تصفیه می‌کند. در این مقاله ما به بررسی مراحل تصفیه آب صنعتی Industrial water treatment steps  پرداخته‌ایم. 

تصفیه آب صنعتی به روش اسمز معکوس RO چگونه انجام می‌شود؟

دستگاه تصفیه آب صنعتی در صنایع مختلفی استفاده می‌شود. 

 • صنایع خودروسازی 
 • صنعت کشاورزی 
 • صنعت پرورش طیور(مرغداری)
 •  صنعت پرورش ماهی 
 • صنایع غذایی 
 • صنایع داروسازی 
 • صنایع فولاد 
 • صنایع تولید آب آشامیدنی

قیمت دستگاه تصفیه آب صنعتی بسته به برند و شرایط بازار متفاوت است. یکی از روش‌های رایج برای تصفیه آب صنعتی و آشامیدنی اسمز معکوس RO  است. در این روش ناخالصی‌ها و املاح آب جدا و حذف می‌شوند تا آب سبک و بدون املاحی تولید شود. در این روش توسط ممبران اسمز معکوس RO یا غشا فشار ایجاد می‌شود‌. ممبران یا غشا دستگاه آب شیرین کن صنعتی روزنه‌های بسیار ریزی دارد که املاح آب از آب عبور نمی‌کنند و فقط آب می‌تواند از این روزنه‌ها عبور کند که این باعث جدا شدن املاح از آب می‌شود. برای این که آب از این روزنه‌ها عبور کند پمپ به ممبران فشار وارد می‌کند.

برای دریافت مشاوره رایگان با کارشناسان ما تماس بگیرید:

مراحل تصفیه آب صنعتی
مراحل تصفیه آب صنعتی

فرآیند تصفیه آب در دستگاه تصفیه آب صنعتی 

برای تصفیه آب به وسیله دستگاه آب شیرین‌کن یا دستگاه تصفیه آب صنعتی ابتدا توسط پمپ، آب داخل محفظه‌ای که غشا یا ممبران دارد، پمپاژ می‌شود. این غشا یا ممبران مانع از عبور ناخالصی‌های آب می‌شود‌ و تنها آب خالص از غشا عبور می‌کند. در یک طرف ممبران آب تقریبا خالص و در طرف دیگر آب تغلیظ شده از ناخالصی‌ها جمع می‌شود. 

دستگاه آب شیرین کن صنعتی به صورت پیوسته می‌تواند، کار کند و تا 95 درصد املاح آب را جدا می‌کند و به طور 100 درصد می‌تواند ویروس‌ها، باکتری‌ها و میکروارگانیسم‌ها را از بین ببرد. همچنین تا 97 درصد و تا 99 درصد به ترتیب می‌تواند مواد آلی (کلوئیدی) و مواد معدنی را حذف کند. دستگاه تصفیه آب صنعتی شامل سیستم‌های زیر می‌شود:

 • سیستم پیش تصفیه فیلتراسیون 
 • واحد اسمز معکوس و ممبران 
 • سیستم گندزدایی UV یا کلرزنی 

مراحل تصفیه آب صنعتی به ترتیب از طریق سیستم‌های نامبرده انجام می‌شود. 

مراحل دستگاه تصفیه آب صنعتی 

آب شیرین کن اجزای مختلفی دارد که هر کدام مرحله‌ای از تصفیه آب را انجام می‌دهند. 

پیش تصفیه

فیلتراسیون آب اساس مرحله پیش تصفیه است که شامل فیلتر شنی، فیلتر میکرونی و فیلتر کربنی می‌شود‌.

پمپ فشار قوی

بعد از این که آب از مرحله پیش تصفیه عبور کرد، وارد بخش اصلی سیستم تصفیه می‌شود. آلاینده‌ها و املاح آب در این مرحله از ممبران‌های غشایی عبور می‌کنند.

غشای نیمه تراوا (ممبران)

در این مرحله توسط پمپ فشار اسمزی بالا به فشار اسمزی پایین‌تر ایجاد می‌شود تا از درون فیلترهای نیمه تراوای اسمز معکوس آب به طور معکوس حرکت کند. برای کاهش پساب، افزایش بازیابی آب و افزایش بازدهی دستگاه آب اسمز معکوس صنعتی باید فیلترهای با طراحی و چیدمان مناسب انتخاب شود. 

سیستم CIP

این دستگاه آب شیرین کن سیستم اتو فلاشر دارد به طوری که در زمان کارکرد دستگاه مخزن CIP با آب تصفیه شده پر می‌شود.

 سیستم تزریق آنتی اسکالانت

روی ممبران از آنتی اسکالانت (مواد شیمیایی ضد‌رسوب) استفاده می‌شود تا ممبران رسوب نگیرد و از گرفته شدن آن جلوگیری شود. به همین دلیل خرید آنتی اسکالانت امری مهم محسوب می‌شود و می‌تواند طول عمر ممبران را افزایش دهد. قیمت آنتی اسکالانت بسته به کیفیت آن متفاوت است. 

اجزای دستگاه تصفیه آب صنعتی 

اجزای دستگاه آب شیرین کن صنعتی شامل گزینه‌های زیر می‌شوند:

ابزار دقیق 

استفاده از ابزار دقیق و مناسب و به تعداد کافی برای کنترل و مانیتورینگ امری ضروری است. کنترل‌کننده فشار بالا و پایین (سوئیچ فشار بالا و پایین)، جریان سنج و فشارسنج ابزارهای دقیق هستند.

تابلو برق 

یک تابلو برق مرکزی با کلیه ورودی و خروجی‌های مورد نیاز برای کنترل اتوماتیک دستگاه وجود دارد. رله تایمرها، کنتاکتور و بی متال از کلیه قطعات تابلو برق هستند که همه آن‌ها از برندهای معتبر داخلی تهیه می‌شوند. 

لوله و اتصالات 

تمام اتصالات و لوله‌های فشار پایین و اتصالات و لوله‌های فشار بالا به ترتیب از جنس UPVC و جنس استنلس استیل 304 هستند. 

ساختار شاسی

شاسی از جنس کربن استیل ST37 با پوشش اپوکسی یا استنلس استیل 304 ساخته شده است و روی شاسی Control Panel نصب شده است. 

فیلتر شنی تحت فشار

یک فیلتر چند منظوره است که از سیلیس دانه‌بندی داخل آن پر شده و می‌تواند تا 50 میکرون ذرات معلق را حذف کند. 

فیلتر کربنی

این نوع فیلتر کلر آزاد موجود در آب، مزه و بو آب را از بین می‌برد.

فیلتر میکرونی 

ذرات به قطر پنج میکرون را از آب جدا می‌کند.

بیشتر بخوانید:

راهنمای خرید آب شیرین کن صنعتی

مراحل تصفیه آب صنعتی
مراحل تصفیه آب صنعتی

سخن پایانی

برای تولید محصولات مختلف و باکیفیت در بسیاری از صنایع باید از آب با کیفیتی استفاده شود. به همین دلیل امروزه از دستگاه تصفیه آب صنعتی استفاده می‌شود تا بتوان آب مصرفی در صنایع را تصفیه کرد. استفاده از دستگاه آب شیرین کن روشی نوین برای تصفیه آب صنعتی و آب آشامیدنی است و با روش اسمز معکوس RO می‌توان آب صنعتی و آشامیدنی را تصفیه کرد.

دستگاه تصفیه آب صنعتی در صنایع مختلفی مانند کشاورزی، پرورش ماهی و داروسازی استفاده می‌شود. سیستم پیش تصفیه فیلتراسیون،  واحد اسمز معکوس و ممبران و سیستم گندزدایی UV یا کلرزنی از بخش‌های مختلف دستگاه آب شیرین کن هستند که مراحل تصفیه آب صنعتی در هر یک از بخش‌های نامبرده انجام می‌شود.

دستگاه آب شیرین کن صنعتی به صورت پیوسته می‌تواند کار کند و تمام املاح و ویروس را می‌تواند از آب حذف کند. در این مقاله ما مراحل تصفیه آب صنعتی Industrial water treatment steps را به طور خلاصه برای شما عزیزان بیان کرده‌ایم.

Facebook
Twitter
LinkedIn

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سایر موضوعات
تجهیزات اندازه گیری

فلومتر/ روتامتر آب

فلومترها ستون­های شیشه­ ای هستند که میزان گذر آب (دبی) را در خطوط مختلف زیر را در دستگاه آب شیرین کن صنعتی نشان می­دهند. فلومترها

ادامه »