ایمن آب

کاربرد ممبران اسمز معکوس در تصفیه آب چگونه است؟

کاربرد ممبران اسمز معکوس در تصفیه آب چگونه است؟

ممبران اسمز معکوس در تصفیه آب

ممبران اسمز معکوس در تصفیه آب (Reverse osmosis membranes in water purification) به عنوان مهم‌ترین بخش در سیستم های تصفیه آب شناخته می شوند. اسمز به فرآیند طبیعی گفته می شود که در پی آن آب خالص از محلولی با غلظت و فشار اسمزی کمتر به محلولی با غلظت و فشار اسمزی بیشتر نفوذ می کند. این فرآیند از طریق یک غشای نیمه تراوا صورت می گیرد. در اسمز معکوس نیز عکس فرآیند اسمز طبیعی رخ می دهد. به طوری که در آن آب خالص با اعمال فشار، از آب تصفیه نشده جدا می شود. از ممبران اسمز معکوس در تصفیه آب شور و آب دریا و همچنین بازیابی پساب های صنعتی و شهری می توان بهره‌مند شد. امروزه این تجهیزات توسط شرکت های بسیاری طراحی و تولید می شوند. اما باید بدانید که نوع ممبران مورد استفاده در فرآیند تصفیه تأثیر بسزایی بر روی کیفیت نهایی خواهد داشت. شما می توانید برای سفارش مرغوب ترین محصولات و تجهیزات تصفیه آب به سایت ایمن آب کاژه مراجعه نمایید. اما پیش از هر اقدامی در ادامه همراه ما باشید تا با اطلاعات مربوط به نوع، کاربرد و قيمت ممبران تصفيه آب صنعتي بیشتر آشنا شویم.

ممبران اسمز معکوس در تصفیه آب چه کاربردی دارد؟

همان‌طور که اشاره شد، اسمز معكوس (Reverse Osmosis) فرآیندی فیزیکی است که در آن می توان به کمک غشا نیمه تراوا، حلال را به صورت نسبتا کامل از ناخالصی ها جدا کرد.  از این سیستم برای به دست آوردن آب آشامیدنی از آب شور استفاده می شود. علاوه بر این، ممبران اسمز معکوس در تصفیه آب یک روش عالی برای حذف یون های محلول در آب است. درواقع یون ها و مولکول های محلول در آب مانند نمک، قند و املاح مختلف امکان عبور از غشای نیمه تراوا را ندارند. از همین رو، در فرآیند اسمز معکوس مولکول های آب از منافذ غشای نیمه تراوا عبور کرده و تمامی یون ها و دیگر مولکول ها پشت غشا باقی می مانند. به طوری که می توان با استفاده از آن می توان تا 98 درصد مواد آلی و معدنی حل شده در آب را حذف کرد. در صورتی که قصد خريد آب شيرين كن صنعتي و ممبران تصفیه آب را دارید می توانید آن را در ابعاد و مقیاس مختلف تهیه نمایید. این سیستم ها از ظرفیت 10 لیتر در 24 ساعت تا 40 متر مکعب دقیقه قابل تهیه هستند.

مورد نیاز شما :

میزان مصرف و چگونگی مصرف آنتی اسکالانت

خريد آب شيرين كن صنعتی

قیمت آنتی اسکالانت

ممبران اسمز معکوس در تصفیه آب
ممبران اسمز معکوس در تصفیه آب

روش کار ممبران اسمز معکوس در تصفیه آب

غشاء نیمه تراوا  (Semi-Permeable Membrane) یکی از بخش های اصلی سیستم های تصفیه آب به شمار می آید. در طول فرآیند تصفیه آب، این غشاء بین دو محلول با غلظت های متفاوت قرار گرفته و باعث می شود مقداری از حلال به سمت دیگری از غشا منتقل شود. به عبارتی آب خالص از غشا عبور کرده و وارد آب ناخالص می شود. در این شرایط، وقتی به سیستم اجازه استراحت داده شود، سطح آبی که حاوی ناخالصی است از سطح آب خالص بالاتر می رود. به طوری که فقط مولکول های آب قادر به عبور از غشاء نیمه تراوا هستند و املاح دیگر این امکان را ندارند. از همین رو یک اختلاف سطح ایجاد می شود که به آن فشار اسمزی گفته می شود. عوامل مختلفی بر روی قيمت ممبران تصفيه آب صنعتي، قيمت آنتي اسكالانت و سایر تجهیزات این حوزه تأثیرگذار هستند. یکی از این عوامل جنس غشا نیمه تراوا است که می تواند یکی از موارد زیر باشد :

  •         استات سلولوز
  •         پلی آمید است
  •         ترکیب استات سلولوز و تری استات سلولوز

عوامل تأثیرگذار بر عملکرد ممبران و اسمزمعکوس

در صورتی که قصد خرید آنتی اسکالانت و تجهیزات مربوط به تصفیه آب را دارید، بهتر است با عوامل تأثیرگذار بر عملکرد آن‌ها نیز آشنا باشید. به طور کلی، نرخ جریان آب تصفیه و انتقال یافته شده بر واحد مساحت ممبران و عدم پذیرش نمک از جمله فاکتورهای مهم در فرآیند اسمز معکوس به شمار می آیند. این نرخ در یک سیستم ممبران اسمز معکوس در تصفیه آب به عوامل مختلفی بستگی دارد که عبارت اند از :

فشار

زمانی که فشار مؤثر خوراک افزایش پیدا کند، مواد جامد و محلول در جریان تصفیه شده کمتر خواهند شد.

دما

در صورتی که همه عوامل ثابت بوده و دما افزایش پیدا کند، نرخ جریان تصفیه آب شیرین افزایش پیدا می کند.

غلظت نمک در آب خوراک

در صورتی که شوری خوراک بالا باشد، نرخ تصفیه و درصد حذف نمک در ممبران اسمز معکوس در تصفیه آب کاهش پیدا می کند.

درصد بازیافت یا ریکاوری

درصد آب خوراکی که از سیستم ممبران اسمز معکوس در تصفیه آب به دست می آید را بازیافت یا ریکاوری می گویند. زمانی که ریکاوری افزایش پیدا کند، نرخ جریان آب شیرین کاهش پیدا می کند.

ممبران اسمز معکوس در تصفیه آب

تكنولوژی اسمز معكوس در دستگاه های تصفیه آب خانگی

سیستم ممبران اسمز معکوس در تصفیه آب خانگی و صنعتی به صورت رایج مورد استفاده قرار می گیرد. در دستگاه های اسمز معکوس خانگی، آب تصفیه نشده از سه فیلتر اولیه عبور می کند. سپس با فشار پمپ وارد محفظه هوزینگ که حاوی ممبرین است می شود. محصولات مربوط به تصفیه آب باید دارای کیفیت و طول عمر بالا باشند. اگر قصد خريد آنتي اسكالانت و سیستم تصفیه آب شیرین را دارید، می توانید انواع محصولات این حوزه را از وب سایت ایمن آب کاژه را بررسی نمایید. شرکت ایمن آب کاژه متخصص در طراحی و مهندسی سیستم های تصفیه آب و فاضلاب است که تمامی خدمات و محصولات مربوط به این حوزه را با بالاترین کیفیت در اختیار متقاضیان و شرکت ها قرار می دهد.

Facebook
Twitter
LinkedIn

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سایر موضوعات
تجهیزات اندازه گیری

فلومتر/ روتامتر آب

فلومترها ستون­های شیشه­ ای هستند که میزان گذر آب (دبی) را در خطوط مختلف زیر را در دستگاه آب شیرین کن صنعتی نشان می­دهند. فلومترها

ادامه »